CFR Cluj și FCSB, remiză dramatică în Gruia. Becali anunță „revoluția”: „La revedere! S-a terminat”

DE Daniel Toșa | Actualizat: 16.09.2024 - 10:51
CFR Cluj și FCSB, remiză dramatică în Gruia. Becalii anunță „revoluția”: „La revedere! S-a terminat” - Foto: Profimedia images

CFR Cluj și FCSB, remiză dramatică în Gruia. CFR Cluj și FCSB au încheiat la egalitate, 2-2, într-un meci din etapa a 9-a a Superligii, disputat duminică seara pe stadionul din Gruia.

SHARE

CFR Cluj și FCSB, remiză dramatică în Gruia. Campioana FCSB a obținut un egal spectaculos, revenind de la 0-2 în fața celor de la CFR Cluj.

Louis Munteanu a deschis scorul pentru vicecampioană în minutul 36, iar la începutul reprizei secunde, în minutul 49, a majorat avantajul cu o dublă, ambele goluri venind din pasele excelente ale lui Simao Rocha.

FCSB părea să aibă meciul sub control, însă o eroare a lui Simao Rocha a permis campioanei să revină în joc.

Alexandru Băluță a redus din diferență în minutul 59, iar egalarea a venit cu puțin înainte de final, în minutul 87.

Fundașul camerunez Joyskim Dawa a marcat după ce portarul Mihai Popa a scăpat mingea în urma unui șut al lui Octavian Popescu.

FCSB rămâne fără victorie în deplasare

Echipa roș-albastră continuă să aibă probleme în meciurile din deplasare în acest sezon, înregistrând două egaluri și o înfrângere.

De cealaltă parte, CFR Cluj venea după trei victorii consecutive cu același scor, 3-0, în Superliga.

Gigi Becali anunță schimbări în echipa FCSB

În urma remizei și a evoluției echipei sale, finanțatorul FCSB, Gigi Becali, a declarat că va schimba sistemul de joc, trecând de la 4-2-3-1 la 4-1-4-1, în ciuda opoziției lui MM Stoica.

Becali s-a declarat impresionat de prestația lui Florin Tănase în repriza a doua, ceea ce l-a determinat să ia această decizie.

„La revedere cu doi închizători, s-a terminat! Am văzut eu ce înseamnă Tănase la mijlocul terenului. Tănase, Olaru și Șut vor juca în linia mediană. Vreau să dăm câte 4-5 goluri, să distrugem adversarul, să-l năucim”, a declarat Gigi Becali în cadrul emisiunii Digi Sport Special.