FOTO România - Andorra, 2-0 în preliminariile EURO 2024. Românii din tribune s-au luat la bătaie

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 26.03.2023 - 09:04
Zeci de fani ai tricolorilor s-au luat la bătaie în tribunele Estadi Nacional. - Foto: orangesport.ro

România a învins Andorra cu scorul de 2-0, la debutul său în Grupa I a preliminariilor EURO 2024. În primele minute ale meciului, zeci de fani ai tricolorilor s-au luat la bătaie în tribunele Estadi Nacional, împărțindu-și pumni și picioare.

SHARE

Naţionala de fotbal a României a învins Andorra cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă, 25 martie, pe Estadi Nacional din Andorra la Vella, la debutul său în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au câştigat fără emoţii, prin golurile marcate de Dennis Man (35) şi Denis Alibec (50), dar evoluţia lor nu a impresionat, cu atât mai mult cu cât Andorra a jucat timp de o jumătate de oră în inferioritate numerică, relatează Agerpres.

România şi-a creat prima ocazie clară de gol în min. 9

În faţa unei echipe arţăgoase, dure în multe momente, România şi-a creat prima ocazie clară de gol în min. 9, când Alibec a şutat pe lângă poartă din careu.

În min. 29, Man a centrat în care, Alibec a trimis în bară cu capul, Olaru a recuperat şi i-a pasat lui Alibec, care a reluat în plasă, dar gol a fost anulat pentru ofsaid la Olaru.

România a reuşit să deschidă scorul în min. 35, când Man l-a surprins pe portarul Iker Alvarez cu o lovitură de cap la colţul scurt, după o centrare trimisă de Moruţan.

Alibec a dublat avantajul echipei antrenate de Edward Iordănescu (50), după ce a fost lansat de Răzvan Marin, golul fiind anulat iniţial pentru ofsaid, dar acordat de arbitrajul video (VAR).

Man a trecut pe lângă un nou gol (52), şutul său la colţul lung ocolind de puţin bara.

Andorra a rămas în zece după ce Marc Rebes a primit două cartonaşe galbene în decurs de trei minute (59-61), ambele pentru faulturi la Darius Olaru.

România a continuat să atace, dar nu a mai reuşit să concretizeze. Alibec a ratat incredibil de două ori (66, 87), în timp ce Octavian Popescu a şutat în portar din câţiva metri (75).

Singura oportunitate notabilă a gazdelor a venit în min. 47, dar portarul Ionuţ Radu a prins şutul lui Alex Martinez, după ce goalkeeper-ul echipei Auxerre degajase greşit.

România va juca următorul meci pe 28 martie, de la ora 21:45, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu selecţionata Belarus.

Românii din tribune s-au luat la bătaie

La două minute după prima ocazie de gol a României, în minutul 11 al partidei, o bătaie generală a izbucnit într-un sector al fanilor „tricolori”, cel ocupat de facțiunea „Uniți sub tricolor”, de pe Estadi Nacional.

A fost nevoie de intervenția forțelor de ordine pentru a calma lucrurile, mai multe persoane fiind reținute și scoase din sector.

Fanii României s-au luat la bătaie între ei, iar în imaginile prezentate de Orange Sport se poate vedea cum se împărţeau pumni fără milă în zona suporterilor ”tricolori”.

În mijlocul violenţei, şi-a făcut la un moment dat apariţia şi renumitul ”Gogoaşă”, pe numele său Andrei Preda, fanul care se dădea lider de galerie al U Craiova 1948 şi teroriza jucătorii.

Acesta s-a mai remarcat în trecut după ce a refuzat să le permită femeilor să pătrundă pe teren la un meci al echipei lui Adrian Mititelu, dar şi după ce l-a agresat pe fostul căpitan, Dragoş Albu, în autocarul echipei, relatează orangesport.ro.