DE Elena Petrescu | Actualizat: 10.09.2024 - 00:03
Generația de suflet a României a învins Lituania, în ultimele minute, după un meci de infarct! - Foto: Profimedia(imaine cu rol ilustrativ)

Generația de suflet a României a învins Lituania, în ultimele minute, după un meci de infarct! Naționala de fotbal a României a obținut, cu câteva minute în urmă, cea de-a doua victorie consecutivă în Liga Naţiunilor.

SHARE

Tricolorii au învins Lituania, cu un fantastic scor de 3-1. A fost primul meci pe teren propriu pentru Mircea Lucescu de la revenirea la cârma echipei naţionale.

Pentru România au marcat Valentin Mihăilă, Răzvan Marin şi Alexandru Mitriţă, iar pentru Lituania a înscris Kucys.

Deși ai noștri au deschis rapid scorul, prin Vali Mihăilă, în minutul 4, lituanienii au reușit să revină în joc în minutul 34, când au dat golul egalizator. Scorul la pauză a fost 1-1.

Emoții mari au fost la penalty-ul acordat greșit de „centralul” partidei pentru Lituania. VAR-ul ne-a salvat și a anulat penalty-ul.

Răzvan Marin a dat golul cu numărul 2 al serii pentru România, din penalty-ul obținut de Ianis Hagi, în minutul 87.

Câteva minute mai trziu, deja în prelungiri, în minutul 90+2, Alex Mitriță, a sigilat victoria pentru Generația de suflet.

În grupă România are 6 puncte şi ocupă primul loc, urmată de Kosovo şi Cipru, ambele cu câte 3 puncte. Lituania este pe ultimul loc, fără punct câştigat.

Echipa Națională de Fotbal a României sărbătorește victoria uriașă și pe social media, cu niște instantanee absolut superbe din timpul meciului.

”Nu ne săturăm niciodată să spunem: VICTORIE ROMÂNIA!”, declară, Generația de suflet, cu inima plină de bucurie!