DE Florentina Enache | Actualizat: 02.08.2024 - 13:45
Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc au obținut ARGINTUL la dublu vâsle categorie ușoară - Foto: Profimediaimages.ro

Gianina van Groningen și Ionela Cozmiuc au obținut ARGINTUL la dublu vâsle, categorie ușoară.

SHARE

Canotoarele Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc au câştigat medaliile de argint în proba de dublu vâsle feminin, categorie uşoară, vineri, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Este a şasea medalie a României la Paris 2024.

Cele două sportive tricolore au fost cronometrate cu timpul 6:48.78. Pe prima poziţie a podiumului a urcat echipajul din Marea Britanie (6:47.06), iar pe locul trei s-a clasat Grecia (6:49.28).

Este a patra medalie a canotajului românesc la Paris 2024, după aurul câştigat de Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea la dublu vâsle masculin, argintul obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin şi argintul Ioanei Vrînceanu şi Roxanei Anghel la dublu rame feminin.

Per total, este a şasea medalie pentru Team Romania. La înot, David Popovici a câştigat medalia de aur la 200 m liber şi medalia de bronz la 100 m liber, scrie News.ro.