DE Florin Budescu | Actualizat: 31.07.2024 - 09:28
La ce oră concurează David Popovici şi unde poate fi văzut, în finala de 100 m liber - Foto. Profimedia Images

La ce oră concurează David Popovici şi unde poate fi văzut, în finala de 100 m liber. Aseară, înotătorul român a evoluat iarăşi foarte bine.

SHARE

La ce oră concurează David Popovici şi unde poate fi văzut, în finala de 100 m liber. Aseară, înotătorul român a evoluat iarăşi foarte bine şi va intra în finală pe unul dintre culoarele destul de bune.

Înotătorii preferă culoarul central 4 sau chiar 5 pentru că pe celelalte te lupţi nu doar cu inerţia apei, ci şi cu valurile care vin de la colegii tăi de competiţie, când lovesc apa cu braţele şi picioarele.

Cel mai prost culoar este cel de lângă mantinelă (1 sau 8), unde te mai frânează şi apa care se întoarce din marginea bazinului.

David Popovici s-a calificat aseară, cu al cincilea timp, în finala probei de 100 metri liber, de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Românul a fost pe locul al doilea, în seria în care a concurat. Finala de la 100 m liber se va transmite azi, de la ora 23:39, pe TVR 1.

Citeşte şi: Sportivii români, în acțiune la Jocurile Olimpice de la Paris. Cine și la ce probe concurează astăzi

Popovici a întors abia al cincilea, la 50 m, însă a recuperat spectaculos, pe ultimii metri, și l-a învins la o sutime pe maghiarul Nandor Nemeth, oprind ceasul la 47.92. Învinsul său din finala de 200 de metri liber vrea revanșa.

Citeşte şi: Ce rezultate a obținut echipa feminină de gimnastică a României, în finala pe echipe

Britanicul Matt Richards a fost extrem de aproape de a câştiga medalia de aur, la 200 m liber, dar David Popovici s-a impus cu doar două sutimi, în faţa sa, în proba de luni seară.

Românul efectiv a avut în faţa britaniccului două falange. Richards s-a declarat extrem de frustrat de acest rezultat şi a promis să-şi ia revanşa în această seară.

El l-a feliccitat pe Popovici, dar a spus că argintul agonizant de luni seară a pus paie pe foc. ”Popovici să fie sigur că voi încerca să mă revanşez”, a declarat Richards.