DE Elena Petrescu | Actualizat: 31.07.2024 - 22:09
Mădălina Amăistroaie s-a calificat în optimile de finală ale probei feminine de tir cu arcul - Foto: captura TVR Sport(imagine cu rol ilustrativ)

Mădălina Amăistroaie s-a calificat în optimile de finală ale probei feminine de tir cu arcul. Sportiva română s-a calificat în optimile de finală ale probei feminine de tir cu arcul, miercuri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a învins-o pe italianca Chiara Rebagliati,

SHARE

Mădălina Amăistroaie s-a calificat în optimile de finală ale probei feminine de tir cu arcul.

Sportiva română Mădălina Amăistroaie s-a calificat în optimile de finală ale probei feminine de tir cu arcul, miercuri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a învins-o pe italianca Chiara Rebagliati, cu 7-4.

Rebagliati, 27 ani, medaliată cu aur la World Games din 2022 şi cu bronz la individual şi pe echipe la Jocurile Europene 2023, spune TVRinfo.

În optimile de finală, pe 3 august, Mădălina Amăistroaie o va înfrunta pe câştigătoarea meciurilor Marie Horackova (Cehia)/Ziodahon Abdusatorova (Uzbekistan) – Jana Ali (Egipt)/Suhyeon Nam (Coreea de Sud). Nam a cucerit titlul olimpic la Paris cu echipa.

Suceveanca de 21 ani, care s-a clasat pe locul 33 la JO de la Tokyo, la debutul său olimpic, a trecut în primul tur la Paris de israelianca Mikaella Moshe, cu 7-1.