DE Alex Darvari | Actualizat: 29.08.2024 - 23:36
Miracol la București. FCSB învinge LASK în ultimul minut și se califică în Grupele Ligii Europa - Foto: Profimedia Images

Miracol la București. FCSB învinge LASK în ultimul minut și se califică în Grupele Ligii Europa. Univul gol a fost marcat de Darius Olaru în ultimul minut de joc.

SHARE

FCSB s-a calificat dramatic în faza principală a Europa League la fotbal, după ce a învins formaţia austriacă LASK Linz cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul Steaua din Bucureşti, în manşa secundă a play-off-ului.

Darius Olaru le-a adus calificarea celor de la FCSB, cu un gol în minutul 90+3. Când se părea că meciul se duce în prelungiri, căpitanul de la FCSB a luat o fază pe cont propriu, a intrat în care și a tras cu stângul din unghi, în transversală. Mingea a intrat în plasă și campioana României a revenit în Europa League după 7 ani. E a 10-a calificare în această competiție.

Echipele de start în FCSB - LASK Linz:

FCSB (4-2-3-1): Târnovanu - Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Șut, Alhassan - Băluță, Olaru, Miculescu - Tănase
Rezerve: Vlad, Panțîru, O. Popescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, L. Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

LASK Linz (4-1-4-1): Siebenhandl - Bogarde, Ziereis, Stojkovic, Bello - Talovierov - Usor, Horvath, Taouis, Berisha - Ljubicic
Antrenor: Thomas Darazs

Arbitru: Felix Zwayer (Germania)
Asistenți: Robert Kempter (Germania), Christian Dietz (Germania)
Arbitru de rezervă: Sven Jablonski (Germania)
Arbitru VAR: Christian Dingert (Germania)