DE Florentina Enache | Actualizat: 02.08.2024 - 14:40
România, pe locul 11 în clasamentul medaliilor. Avem 6 medalii, deja mai multe decât la Tokyo - Foto: Profimediaimages.ro

România este pe locul 11 în clasamentul medaliilor. Avem 6 medalii, deja mai multe decât la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

SHARE

România ocupă locul 11 în clasamentul pe medalii de la Jocurile Olimpice în acest moment, după medaliile de argint câştigate vineri, 2 august, la canotaj. Avem 6 medalii, deja mai multe decât la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

La Tokyo 2020, România a ocupat locul 46, cu patru medalii câştigate. Au concurat 100 sportivi, scrie News.ro.

Vineri, 2 august, au obţinut argintul olimpic canotoarele Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, la fel și Gianina Van Groningen şi Ionela Cozmiuc, la dublu vâsle feminin, categorie uşoară.

România mai are patru medalii: două de aur, câştigate de David Popovici la înot, 200 metri liber, şi de Marian Florian Enache şi Andrei Sebastian Cornea la canotaj dublu vâsle masculin, una de argint obţinută de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la canotaj dublu vâsle feminin şi una de bronz câştigată de David Popovici la înot, la 100 metri liber.

Medaliile de la Paris au fost obţinute în primele şapte zile de competiţie.