DE Daniel Toșa | Actualizat: 13.08.2024 - 08:16
S-a făcut DREPTATE. Ana Maria Bărbosu rămâne cu medalia de bronz. TAS a respins contestația SUA - Foto: Profimedia images

S-a făcut dreptate. Federaţia Română de Gimnastică a anunţat, luni că Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) a respins solicitarea sportivei Jordan Chiles şi a Comitetului Olimpic al SUA de a redeschide cazul medaliei de bronz de la sol, de la Jocurile Olimpice.

SHARE

Potrivit comunicatului oficial al FRG, TAS a confirmat că "s-a stabilit în mod concludent prin înregistrările oficiale furnizate de Federaţia Internaţională de Gimnastică, necontestate de nicio parte în timpul procedurilor", că plângerea depusă de Cecile Landi, antrenoarea lui Jordan Chiles, a fost transmisă după limita de un minut.

S-a făcut dreptate. Ana Maria Bărbosu rămâne cu medalia de bronz. TAS a respins contestația SUA

Federaţia Americană de Gimnastică a declarat că a depus apel şi a adus noi dovezi pentru a susţine că Jordan Chiles ar trebui să păstreze medalia de bronz câştigată iniţial în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Iniţial, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul al treilea, cu 13,700 puncte. Ulterior, ea a fost retrogradată pe locul al patrulea, după ce echipa SUA a depus o contestaţie, care a dus la creşterea notei lui Chiles de la 13,666 la 13,766, permiţându-i să urce de pe locul 5 pe locul 3.

România a adus cazul în faţa TAS, care a decis ca Jordan Chiles să primească nota iniţială, pe motiv că plângerea SUA a fost trimisă tardiv şi trebuie anulată.

Federaţia Internaţională de Gimnastică (FIG) a confirmat sâmbătă că va respecta decizia TAS, iar Comitetul Internaţional Olimpic (CIO) a anunţat, de asemenea, că va realoca medalia de bronz gimnastei române.

În răspuns, USA Gymnastics a trimis "o scrisoare şi dovezi video la TAS" susţinând că contestaţia a fost depusă în termenul de 47 de secunde după publicarea notei.

Braziliana Rebeca Andrade a câştigat titlul olimpic la sol, în faţa americancei Simone Biles, care a obţinut argintul, plecând de la Paris cu trei medalii de aur: la individual compus, pe echipe şi la sărituri.

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, a declarat că medalia de bronz va ajunge în România până la sfârşitul acestei săptămâni.