DE Daniel Toșa | Actualizat: 21.06.2024 - 08:46
Spania câștigă Grupa B și se califică în optimi la EURO 2024 după victoria cu 1-0 în fața Italiei - Foto: Profimedia images

Selecționata Spaniei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Italia, campioana en titre, cu scorul de 1-0, joi seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen, în Grupa B.

SHARE

Diferența în acest derby a fost făcută de un autogol al lui Riccardo Calafiori în minutul 55, deși Spania a dominat jocul și putea câștiga mai clar.

Această victorie nu doar că le-a asigurat spaniolilor prezența în faza următoare, dar le-a garantat și câștigarea grupei.

Gianluigi Donnarumma, portarul Italiei, a fost cel mai bun jucător de pe teren, reușind mai multe parade impresionante.

În primele minute ale meciului, Pedri și Nico Williams au avut șanse importante de gol, dar Donnarumma a reușit să respingă. Spania a continuat să atace, iar portarul italian a fost nevoit să intervină în mai multe rânduri, inclusiv la șuturile lui Morata și Fabian Ruiz.

Echilibrul s-a rupt în minutul 55, când Nico Williams a centrat în fața porții, iar după o serie de intervenții, mingea a ajuns în Calafiori și a intrat în poartă, marcând astfel al șaselea autogol al turneului.

Ocaziile pentru Spania au continuat, dar Donnarumma a păstrat scorul neschimbat. Italia a încercat să echilibreze jocul și să se apropie de poarta lui Unai Simon, însă fără a crea mari pericole.

Spania a fost aproape de a mai marca pe final, dar Donnarumma a intervenit salvator la șuturile lui Ayoze Perez.

Meciul s-a încheiat cu 8-1 la șuturi pe poartă în favoarea Spaniei, deși Italia a căutat egalarea până la ultima fază, chiar și cu Donnarumma în careul advers.

Italia trebuie să lupte pentru calificare

Italia va trebui să lupte pentru calificare în ultimul meci contra Croației. În celălalt meci al grupei, Albania și Croația au terminat la egalitate, 2-2.

Ultimele meciuri din Grupa B vor avea loc pe 24 iunie: Croația - Italia (Leipzig, 22:00) și Albania - Spania la Dusseldorf de la ora 22:00.