DE Daniel Toșa | Actualizat: 23.08.2024 - 08:45
Sportivele românce strălucesc la Campionatele Mondiale de Canotaj U23. Aur la patru vâsle feminin - Foto: Profimedia images - Caracter ilustrativ

Sportivele românce strălucesc la Campionatele Mondiale de Canotaj U23. România a cucerit medalia de aur în proba de patru vâsle feminin, joi, la Campionatele Mondiale de Canotaj pentru tineret U23 de la St Catharines, Canada.

SHARE

Echipajul format din Emanuela Ciotău, Patricia Cireş, Mariana-Laura Dumitru şi Manuela-Gabriela Lungu a terminat cursa cu un timp de 06:15.97, cu mai bine de două secunde înaintea echipajului Poloniei, care a încheiat cu 06:18.18.

În proba de dublu rame masculin, Andrei Mândrilă şi Claudiu Neamţu s-au clasat pe locul patru, ratând podiumul la o mică diferență de echipajele din Noua Zeelandă, Germania și Italia.

România a reușit să califice în Finalele A toate celelalte patru bărci din competiția Under-23.

La Mondialele Under-19, desfășurate tot la St Catharines, două echipaje românești au reușit, de asemenea, să se califice joi în Finalele A. Iulica Maria Ursu și Gabriela Tivodariu au câștigat seria a doua la dublu rame feminin, iar Mateus Simion Cozminciuc și Fabrizio Alexandru Scripcariu s-au impus în prima serie de recalificări la dublu rame masculin.