DE Mircea Neacșu | Actualizat: 25.08.2024 - 08:45
Dinamo a bătut Craiova în 9 oameni, cu 2-1, în Superligă. Gâlcă: „Terenul a fost moale” - Foto: INQUAM PHOTOS / Vali Marin

Dinamo a bătut Craiova în 9 oameni, cu 2-1, în Superligă. Costel Gâlcă, antrenorul Universității a declarat după meci că „E o lovitură grea (...) Terenul a fost moale, dar nu este o scuză”.

SHARE

Universitatea Craiova a fost învinsă de Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1 (2-1), sâmbătă seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii de fotbal.

Dinamo a bătut Craiova în 9 oameni, cu 2-1, în Superligă

„Câinii roșii” au deschis scorul după numai 30 de secunde, prin Ahmed Bani, după ce iniţial golul fusese anulat pentru ofsaid. Gazdele şi-au dublat avantajul în min. 42, prin Eddy Gnahore (42), dar Universitatea a redus din diferenţă imediat, prin Elvir Koljic (44).

Deşi a jucat în inferioritate numerică în repriza secundă, pe final chiar cu doi oameni, Dinamo a rezistat şi a învins liderul, care a suferit prima înfrângere din acest sezon al Superligii. Francezul Maxime Sivis (58) a fost eliminat direct pentru fault asupra lui Takuto Oshima, iar Josue Homawoo a primit al doilea cartonaş galben în min. 82.

Universitatea a avut o bară, prin Alexandru Mitriţă (16), relatează Agerpres.

Gâlcă: „Terenul a fost moale, dar nu este o scuză”

Costel Gâlcă, antrenorul echipei Universitatea Craiova, se aştepta ca elevii săi să câştige meciul de la Bucureşti, cu Dinamo, încheiat cu o înfrângere, scor 1-2, deşi alb-roşii au avut doi jucători eliminaţi.

„Începutul meciului, într-un fel sau altul, a fost puţin decisiv, pentru că am început jocul şi imediat am primit gol. Nici mingea nu a fost bine trimisă, un jucător de-al nostru era cu spatele....

Cel de-al doilea gol a venit după o deviere tot dintr-un jucător al nostru, Maldonado. Şi aici s-a cam încheiat prima repriză, chiar dacă am înscris prin Koljic. În a doua repriză parcă nu am mai fost lucizi.

Mă aşteptam la mult mai mult de la meciul ăsta. Aşteptam să câştigăm, dar nu a fost aşa.

E o lovitură grea pentru noi! Trebuia să fim mai clari şi, cel puţin în repriza a doua, să venim cu mai multe centrări, să aducem mai multe mingi în careu... Terenul a fost moale, dar nu este o scuză!

Trebuie să fim mult mai organizaţi şi mai pragmatici în multe momente ale meciului. Trebuie să credem în noi că putem să dăm mult mai mult”, a declarat Costel Gâlcă, potrivit News.ro.