FCSB „sparge ghinionul” în Superligă după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. Cum arată clasamentul?

DE Daniel Toșa | Actualizat: 02.09.2024 - 08:09
FCSB „sparge ghinionul” în Superliga după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. Pe ce loc se află acum? - Foto: Facebook/ FCSB

FCSB „sparge ghinionul” în Superliga după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. FCSB a reușit să învingă UTA Arad cu scorul de 2-0, duminică seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din București, în cadrul etapei a 8-a a Superligii de fotbal.

SHARE

Aceasta este doar a doua victorie a echipei în actualul campionat și primul succes pe noua arenă.

FCSB „sparge ghinionul” în Superliga după victoria cu 2-0 în fața UTA Arad. Cum arată clasamentul?

Campioana s-a impus prin golurile marcate de sud-africanul Siyabonga Ngezana în minutul 16, cu o lovitură de cap după o centrare precisă dintr-o lovitură liberă executată de Octavian Popescu, și de Alexandru Băluță în minutul 87, care a înscris dintr-o pasă oferită de Daniel Popa.

Deși Băluță a avut șansa să majoreze scorul în minutul 58, executând un penalty, portarul Robert Popa a reușit să respingă șutul.

Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma unui henț comis de Ibrahima Conte la șutul lui William Baeten.

Sursa foto: Facebook/FCSB

Pe parcursul meciului, FCSB a mai avut ocazii importante de gol, Băluță încercând un lob în minutul 71, iar Malcom Edjouma trimițând un voleu în minutul 79, ambele oprindu-se însă la portarul advers și respectiv în blocajul lui Ravy Tsouka.

De partea cealaltă, UTA Arad a ratat câteva șanse mari de a înscrie, prin Jordan Kadiri în minutul 2 și Alexandru Cîmpanu în minutul 54, ambii din poziții ideale, dar fără succes.

Ultima ocazie a venit în prelungiri, când șutul lui Raoul Cristea din marginea careului a fost apărat de Ștefan Târnovanu.

Campioana României pe loc de play-out

FCSB a obținut astfel o victorie importantă, punând capăt unei serii de două înfrângeri consecutive în Superligă, în timp ce UTA Arad a acumulat două egaluri și două înfrângeri în ultimele patru etape.

FCSB a urcat pe poziția a 8-a în clasament cu 8 puncte după 7 partide, iar UTA Arad ajunge pe poziția a 13-a cu doar un punct mai puțin decât campioana României.