DE Daniel Toșa | Actualizat: 15.10.2024 - 08:08
Rezultate Liga Națiunilor. Franța învinge Belgia cu 2-1. Germania și Italia trec în sferturi - Foto: Profimedia images

Rezultate Liga Națiunilor. Naționala de fotbal a Franței a învins echipa Belgiei cu scorul de 2-1, luni seară, într-un meci disputat în deplasare, în cadrul elitei Liga Națiunilor. De asemenea, celelalte favorite ale competiției - Germania și Italia trec în sferturi.

SHARE

"Diavolii roșii" au ratat prima mare ocazie de a deschide scorul, când Youri Tielemans a irosit un penalty în minutul 23.

Rezultate Liga Națiunilor. Franța învinge Belgia cu 2-1

La rândul lor, oaspeții au avut o șansă similară, pe care Randal Kolo Muani a fructificat-o în minutul 35, tot din penalty.

Belgia a egalat în prelungirile primei reprize, prin Lois Openda (45+5). După pauză, Kolo Muani a marcat din nou (62), asigurând victoria pentru "Les Bleus".

Finalul a fost tensionat pentru francezi, care au rămas în zece oameni după eliminarea căpitanului de conjunctură Aurelien Tchouameni în minutul 76.

Belgia nu a mai reușit să învingă Franța într-un meci oficial de 43 de ani.

Germania și Italia își asigură locul în sferturile de finală

Într-un alt meci important al serii, Germania a învins Olanda cu 1-0, datorită golului marcat de debutantul Jamie Leweling în minutul 64.

Această victorie a garantat calificarea echipei antrenate de Hansi Flick în sferturile de finală ale competiției.

Sursa foto: Profimedia images

Italia, la rândul său, a dominat Israelul, câștigând cu 4-1.

Golurile Squadrei Azzurra au fost marcate de Mateo Retegui, Giovanni Di Lorenzo, care a reușit o dublă, și Davide Frattesi. Pentru oaspeți, singurul gol a fost înscris de Mohammad Abu Fani.

Meci spectaculos între Islanda și Turcia

Un alt duel plin de răsturnări de situație s-a desfășurat în Islanda, unde Turcia s-a impus cu 4-2. Orri Oskarsson a deschis scorul rapid pentru islandezi (3), însă Turcia a întors rezultatul în doar cinci minute, prin golurile lui Irfan Kahveci (63) și Hakan Calhanoglu (67 - penalty).

Islanda a egalat prin Andri Gudjohnsen (83), însă Turcia, condusă de Vincenzo Montella, a revenit din nou în avantaj, marcând decisiv prin Arda Guler (88) și Kerem Akturkoglu (90+5).

Țara Galilor câștigă la limită împotriva Muntenegrului

Țara Galilor a obținut o victorie cu 1-0 împotriva Muntenegrului, grație golului marcat din penalty de Harry Wilson în minutul 36.

La oaspeți, Risto Radunovic, jucător la FCSB, și Marko Vukcevic, fost component al echipei UTA, au intrat pe teren în repriza a doua.