ULTIMA ORĂ! Veste fantastică! Ana Bărbosu își primește medalia de bronz furată la Jocurile Olimpice!

DE Elena Petrescu | Actualizat: 13.08.2024 - 18:49
ULTIMA ORĂ! Veste fantastică! Ana Bărbosu își primește medalia de bronz furată la Jocurile Olimpice! - Sursa foto:Profimedia(imagine cu rol ilustrativ)

ULTIMA ORĂ! Veste fantastică! Ana Bărbosu își primește medalia de bronz furată la Jocurile Olimpice! Gimnasta Ana Maria Barbosu va intra în posesia medaliei de bronz câştigată în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, a anunţat Comitetul Olimpic şi Sportiv.

SHARE

ULTIMA ORĂ! Veste fantastică! Ana Bărbosu își primește medalia de bronz furată la Jocurile Olimpice! Gimnasta Ana Maria Barbosu va intra în posesia medaliei de bronz câştigată în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, a anunţat, marţi, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Se face dreptate, în sfîrșit!

Gimnasta Ana Maria Barbosu va intra în posesia medaliei de bronz câştigată în finala de la sol de la Jocurile Olimpice de la Paris 2024, a anunţat, marţi, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

Conform sursei de mai sus, medalia îi va îi fi înmânată de către Octavian Morariu, membru al Comitetului Internaţional Olimpic pentru România, şi de preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu.

Evenimentul va avea loc pe esplanada Casei Olimpice din Bucureşti, vineri, 16 august, cu începere de la ora 9:30

Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS) a decis ca medalia de bronz la sol, la Jocurile Olimpice de la Paris, să revină gimnastei Ana Maria Bărbosu, în urma memoriilor făcute de Federaţia Română de Gimnastică şi de Comitetul Olimpic şi Sportiv Român.

În urma acestei decizii, Ana Maria Bărbosu a obţinut medalia de bronz la sol, în timp ce Sabrina Maneca Voinea a încheiat competiţia pe locul 4.

Cu toate acestea, memoriul depus de FRG şi Sabrina Maneca Voinea a fost respins. Pe 5 august, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestaţie şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766 astfel că a terminat pe poziţia a treia

Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.

Echipa feminină de gimnastică a României a revenit după 12 ani la Jocurile Olimpice cu prilejul acestei ediţii.

Gimnastele românce s-au clasat pe locul 7 în finala pe echipe, Ana Maria Bărbosu pe 17, iar Amalia Ghigoarţă pe 22 la individual compus, Sabrina Maneca-Voinea pe 8 la bârnă şi pe 4 la sol, iar Ana Bărbosu pe 3 la sol.