Craiova nu a reușit să treacă de Rapid pe teren propriu, scor 1-1. Un spectator a ajuns la spital

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 01.09.2024 - 09:34
Craiova nu a reușit să treacă de Dinamo pe teren propriu, scor 1-1. Un spectator a ajuns la spital - Foto: Facebook/Universitatea Craiova

Craiova nu a reușit să treacă de Rapid pe teren propriu, scor 1-1, într-un meci din etapa a 8-a Superligii de fotbal. Din păcate, un spectator a ajuns la spital.

SHARE

Universitatea Craiova a terminat la egalitate cu Rapid Bucureşti, 1-1 (1-1), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 8-a Superligii de fotbal.

Craiova nu a reușit să treacă de Rapid pe teren propriu, scor 1-1

Oaspeţii au deschis scorul prin Christopher Braun (17), la capătul unui contraatac purtat de Claudiu Petrila. Universitatea a egalat din penalty, prin Alexandru Mitriţă (33), după un fault comis de Cristian Săpunaru asupra lui Elvir Koljic.

Universitatea a dominat meciul de la un capăt la altul, dar nu a reuşit să marcheze golul victoriei.

Mitriţă a rămas singur cu portarul (16), dar în locul unui şut a trimis o pasă slabă pentru Ştefan Baiaram, iar Alexandru Paşcanu a salvat un gol iminent.

Gazdele au mai avut două şansă notabile prin Koljic (22, 35), dar bosniacul a fost uşor imprecis.

Rapid şi-a creat o singură ocazie, din lovitură liberă, prin Petrila (44), care a trimis în bara transversală.

Oaspeţii au primit un penalty în finalul primei reprize (45+1), după un duel între Koljic la Paşcanu, dar Istavan Kovacs a revenit asupra deciziei în urma vizionării imaginilor video.

În repriza secundă, costaricanul Carlos Mora (66) a şutat pe lângă poartă de la 15 metri, Andrei Ivan (68) a trimis cu capul peste poartă de la 6 metri, Ştefan Bană (73) a şutat pe lângă ţintă din afara careului, Mitriţă (76) a trimis pe lângă din poziţie singurul cu portarul, la capătul unui contraatac, iar un minut mai târziu (77) a tras de la 20 de metri, dar Benjmin Siegrist a reţinut.

În min. 90, Ivan a preluat în faţa portarului, dar Paşcanu a blocat şutul său la colţul scurt.

Anunţat ca titular, mijlocaşului estonian Mattias Kait i s-a făcut rău la încălzire şi a primit îngrijiri medicale în ambulanţă, el fiind înlocuit în primul unsprezece de Florent Hasani, relatează Agerpres.