DE Daniel Toșa | Actualizat: 06.09.2024 - 08:28
Cristiano Ronaldo scrie istorie în fotbal. A marcat golul 900 în victoria contra Croației - Foto: Profimedia images

La 39 de ani, Cristiano Ronaldo a marcat golul cu numărul 900 din carieră și a contribuit decisiv la victoria echipei naționale a Portugaliei, care a învins Croația cu 2-1, într-un meci disputat joi seară pe Estadio da Luz din Lisabona, în cadrul Ligii Națiunilor.

SHARE

Portugalia a început în forță meciul împotriva Croației, deschizând scorul prin Diogo Dalot în minutul 7.

Avantajul a fost dublat de Cristiano Ronaldo în minutul 34, când a marcat al 900-lea său gol din carieră, dintr-o centrare perfectă trimisă de Nuno Mendes.

Croația a reușit să reducă diferența printr-un autogol nefericit al aceluiași Diogo Dalot, care a trimis balonul în propria poartă în minutul 41.

Cu toate acestea, Portugalia a gestionat avantajul până la final, obținând o victorie importantă.

Cristiano Ronaldo a fost înlocuit în minutul 87 cu Diogo Jota, primind aplauzele întregului stadion pentru performanța sa remarcabilă.

Când joacă România?

Acest meci a fost cu atât mai special, cu cât naționala Portugaliei a adus un omagiu fundașului Pepe, care și-a anunțat retragerea din echipa națională luna trecută, la vârsta de 41 de ani.

România joacă în această seară de la ora 21:45, pe Stadiumi Fadil Vokrri din Priștina, în UEFA Nations League. Meciul va fi transmis pe Antena 1.

Alte rezultate din Liga Națiunilor

În altă parte a competiției, Spania, deținătoarea titlului în Liga Națiunilor și noua campioană a Europei, a remizat 0-0 în deplasarea din Serbia.

Într-un alt meci dramatic, Polonia a câștigat cu 3-2 în fața Scoției, datorită unui penalty transformat de Nicola Zalewski în minutul 90+7.

Danemarca a învins Elveția cu 2-0, într-un meci în care elvețienii au terminat cu doi jucători eliminați – Nico Elvedi și Granit Xhaka.

San Marino, prima victorie oficială în 20 de ani

Una dintre cele mai mari surprize ale serii a fost victoria istorică a echipei din San Marino, care a învins Liechtenstein cu 1-0. Este prima victorie oficială a echipei după 20 de ani, punând capăt unei serii de 140 de meciuri fără victorie.

"Această victorie este o piatră de hotar pentru fotbalul din San Marino", a comentat presa internațională.

Rezultatele de joi:
Liga A:
Portugalia - Croația 2-1
Au marcat: Diogo Dalot 7, Cristiano Ronaldo 34, respectiv Diogo Dalot (autogol) 41.

Scoția - Polonia 2-3
Au marcat: Billy Gilmour 46, Scott McTominay 76, respectiv Sebastian Szymanski 8, Robert Lewandowski 44 (penalty), Nicola Zalewski 90+7 (penalty).

Grupa 4:
Danemarca - Elveția 2-0
Au marcat: Patrick Dorgu 82, Pierre-Emile Hojbjerg 90+2.
Cartonaș roșu: Nico Elvedi (Elveția, 52), Granit Xhaka (Elveția, 87).

Serbia - Spania 0-0

Liga C:
Azerbaidjan - Suedia 1-3
Au marcat: Renat Dadashov 82, respectiv Alexander Isak 65, 71, Viktor Gyokeres 80 (penalty).

Estonia - Slovacia 0-1
A marcat: Tomas Suslov 70.