VIDEO Farul lui Hagi a luat bătaie cu 3-1 de la Poli. Regele: „O rușine! Am dat cu fundul de pământ”

DE Mircea Neacșu | Actualizat: 31.07.2023 - 10:36
Farul lui Hagi a luat bătaie cu 3-1 de la Poli. Regele: „O rușine! Am dat cu fundul de pământ” - Foto: farulconstanta.com

Poli Iaşi a produs surpriza. A învins, în deplasare, scor 3-1, formaţia campioană a României, Farul, într-un meci din etapa a treia a Superligii. Supărat, „regele” Gică Hagi, managerul Farului, a spus că a fost „O ruşine! (...) Am dat cu fundul de pământ”.

SHARE

Echipa Poli Iaşi a învins duminică, în deplasare, scor 3-1, formaţia campioană a României, Farul, într-un meci din etapa a treia a Superligii.

La Ovidiu, Hagi a început partida cu Poli Iaşi utilizând o formulă de echipă fără mulţi dintre titularii obişnuiţi, şi oaspeţii au profitat. Ieşenii şi-au anunţat intenţiile ofensive încă din startul meciului, la ocazia lui Alin Roman, din minutul 8.

În minutul 11 brazilianul Luis Phelipe a deschis scorul cu un şut din marginea careului.

În minutul 37 oaspeţii s-au desprins la 2-0, după ce Vojtus a reluat cu o lovitură de cap centrarea lui Martac. Vojtus a trimis în bară în minutul 42. Farul a reuşit să înscrie în minutul 44, prin Enes Sali.

Iniţial, golul lui Sali a fost anulat de arbitrul Rareş Vidican, însă, după consultarea VAR, reuşita constănţeanului a fost validată. şi la pauză s-a intrat Farul – Poli Iaşi 1-2.

În minutul 51, însă, Poli Iaşi a făcut 3-1 după o centrare a lui Jatoba, reluată în plasă, din faţa porţii, de către Luis Phelipe, care a reuşit dubla. Ieşenii au dominat, în continuare, partida.

Buzbuchi a avut două intervenţii excelente pe final de meci, dar nu s-a mai înscris şi echipa lui Leo Grozavu a obţinut primele puncte din acest sezon.

Cu 3 puncte, Poli Iaşi este pe locul 9, în timp ce Farul, cu 6 puncte, se află pe poziţia a treia, relatează News.ro.

„Regele”: „O rușine! Am dat cu fundul de pământ”

Gheorghe Hagi, managerul echipei Farul Constanţa, a fost nemulţumit de evoluţia formaţiei pe care o conduce, după înfrângerea neaşteptată suferită acasă, duminică, 1-3, cu Poli Iaşi.

„Toată lumea a văzut! Ce să mai zic, din păcate! Fotbalul nu poate fi jucat doar pe jumătate! O primă repriză care a fost cea mai slabă pe care am văzut-o eu vreodată!

O ruşine! O ruşine din partea noastră. Dar probabil semnale erau dinainte, acum am dat cu fundul de pământ.

Dacă nu uităm repede că am fost campionii României şi nu trecem iar la treabă, o sa fie greeu de noi.

Toţi suntem în evaluare. Astăzi s-au văzut destule defecte. Vom vedea când se va încheia evaluarea, dar suntem foarte mulţi în vestiar.

Îmi e greu să îmi explic, acum, la cald, dar vom revedea meciul. Lucrurile au fost în halul în care au fost, trebuie să reflectăm şi vom lua decizii, care trebuie să fie bune pentru club”, a declarat Hagi la finalul meciului pierdut, pe teren propriu, scor 1-3, cu Poli Iaşi.