Înotătorul român Vlad Stancu nu a mai luat startul la proba de 1.500 m. Ce motiv are?

DE Vlad Alexandru | Actualizat: 03.08.2024 - 15:27
Înotătorul român Vlad Stancu nu a mai luat startul la proba de 1.500 m - Foto: profimedia Images (rol ilustrativ)

Înotătorul român Vlad Stancu nu a mai luat startul, sâmbătă, în seriile probei de 1.500 m liber masculin, la Jocurile Olimpice de la Paris. Motivul este o problemă medicală.

SHARE

Stancu (18 ani) a contractat Covid-19 înaintea participării sale la JO 2024 şi a acuzat o stare de slăbiciune.

El a evoluat în seriile probei de 800 m liber, dar a fost înregistrat doar cu al 30-lea timp (8:20.78), în condiţiile în care la Mondialele de anul acesta de la Doha a fost mai rapid cu 14 secunde (8:06.50).

„Sper să-mi revin până la proba de 1.500 de metri. Respirator și muscular sunt la pământ. Dacă înotam probe de 100 sau 200 de metri ar fi fost mai bine, dar cum înot probe de 8, respectiv 15 minute, sunt foarte afectat respirator și muscular, a spus, Vlad Stancu, după încheierea probei pentru corespondenții gsp.ro.

Cel mai bun timp din serii la 1.500 metri liber l-a avut irlandezul Daniel Wiffen.

Sâmbătă, România a obținut o nouă medalie de aur. De această dată este vorba despre proba canotaj. Echipa feminină de 8+1 rame a terminat cursa pe locul 1.

Echipa masculină de 8+1 rame a ieșit pe locul 5.