Românul Luca Joldea, campion mondial la pistol cu aer comprimat 10 metri, la 19 ani

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 29.09.2024 - 08:14
Românul Luca Joldea, campion mondial la pistol cu aer comprimat 10 metri, la 19 ani - Foto: Facebook/Federatia Romana de Tir Sportiv

Românul Luca Joldea a devenit campion mondial la pistol cu aer comprimat 10 metri, la 19 ani. Iar România a obţinut şi medaliile de argint pe echipe

SHARE

Trăgătorul român Luca Joldea (CS Dinamo) a cucerit medalia de aur în proba masculină de pistol cu aer comprimat 10 metri, sâmbătă, la Campionatele Mondiale de tir sportiv pentru juniori de la Lima (Peru).

Sportivul de 19 ani, antrenat de Dana Cohanciuc, s-a impus în finală cu 243,1 puncte, urmat de taiwanezul Hsian-Cheng Hsieh, cu 236,2 puncte.

Joldea s-a calificat în finală cu 589 puncte, nou record mondial de juniori.

Românul Levente Matyas Bucsias s-a clasat pe locul 21, iar Constantin-Daniel Feraru pe 47, relatează Agerpres.

România a obţinut şi medaliile de argint pe echipe, cu 1.716 puncte, devansată de India, 1.726 puncte.